19 stycznia 1354 roku zaczęła się historia Miasta Rzeszów, która trwa do dziś...
Cały 2024 rok upływał będzie przy wielu inicjatywach pod symbolem chabra - w wydarzeniach kulturalnych, ale też w ofertach hotelarskich i gastronomicznych.

W 19 stycznia 1354 roku król Kazimierz Wielki podarował Janowi Pakosławicowi, bliskiemu współpracownikowi, Rzeszów, który przyjął nazwisko Rzeszowski. Teraz, po 670 latach, Miasto obchodzi swoje urodziny.

Symbolikę jubileuszu stanowi kwiat chaber, zwany popularnie bławatkiem - symbolizujący piękno, miłość, nadzieję i patriotyzm.

Chaber, jak podpowiadają dostępne o nim informacje, wspiera różnorodność biologiczną i pomaga w utrzymaniu zrównoważonego, zdrowego ekostystemu. W różnych kulturach symbolizuje piękno, miłość, odporność, rozkwit, również szczęście, nadzieję, wolność i patriotyzm.

Projekt prowadzony przez Panią Beatę Kuman - historyczkę sztuki i specjalistkę od historii mody z Muzeum Okręgowego oraz  przez dr Agnieszkę Buk z Centrum Germanitas i Rzeszowskiej Rady Kobiet odkrył, że chaber i kolor niebieski były charakterystyczne dla tradycyjnego stroju rzeszowskiego z końca XIX i początku XX wieku.Szczególnie popularny był na początku XX wieku na rzeszowskim Staromieściu. Biel tkaniny oraz czerwień i błękit haftu odnaleźć można na zapaskach, koszulach, fartuchach i chustkach z okolic Rzeszowa.

Urodzinowa impreza z tej okazji odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej, która wypełniła się po same brzegi. Jak świętowano? Od rycerzy Zakonu Boju Dnia Ostatniego, przez ostatnie krzyki rzeszowskiej mody lat 20. ub. wieku i spacer po ulubionych knajpkach okresu PRL-u do czasów obecnych - tak w skrócie opowiedziano historię Rzeszowa.

Gwiazdą uroczystej gali była Ania Rusowicz. Był także tort w biało-niebieskich barwach nawiązujących do herbu miasta, przygotowany tradycyjnie przez cukierników z ulicy Miodowej. Ponadto podczas uroczystości Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa otrzymał prof. dr hab. Andrzej Urbanik, wybitny lekarz radiolog.

670. rocznicę lokacji Miasta zdecydowali się uświetnić także rzeszowscy restauratorzy, cukiernicy i zarządcy hoteli. Przygotowali specjalne karty menu, okolicznościowe potrawy, ciasta, desery. W rocznicowe obchody włączają się również sklepy wielkopowierzchniowe, sieci i galerie handlowe.

Przez cały rok planowane są różnego rodzaju uroczystości, które będą nawiązywać do jubileuszu Rzeszowa