Zobacz na własne oczy z czego słynie Rzeszów

Z czym kojarzony jest Rzeszów? Drużyny siatkarskie Asseco Resovia i Developres Rzeszów, Dolina Lotnicza, a może miasto studentów? Przeczytaj krótki artykuł i przekonaj się sam.

Rzeszów obecnie

Rzeszów, to największe miasto w południowo – wschodniej Polsce. Jest stolicą województwa podkarpackiego, a także centrum Rzeszowskiego Obszaru Metropolitalnego.

Centrum Rzeszowa

Miasto stało się ośrodkiem przemysłu informatycznego, handlowego, chemicznego, budowlanego i lotniczego oraz centrum akademickim, kulturalnym, ekonomicznym i rekreacyjnym południowo – wschodniej Polski.

Mieszka w nim ponad 220 000 osób, a pod względem liczby studentów jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej (na 1 000 mieszkańców przypada 353 studentów). Średnia wieku mieszkańców, to 39 lat.

Rzeszów to siedziba Doliny Lotniczej, czyli największego klastra lotniczego w Polsce (skupia ponad 150 firm, z czego największa, to dawna Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL - Rzeszów”, a obecnie Pratt & Whitney Rzeszów).

W mieście rozwijają się również firmy z przemysłu chemicznego, informatycznego i opakowaniowego. To tutaj swoje siedziby mają takie przedsiębiorstwa jak Nestle, Bosh czy Asseco Poland S.A.

Prężnie działają tutaj dwa rzeszowskie kluby siatkarskie: w ekstraklasie męskiej – Asseco Resovia Rzeszów (siedmiokrotny mistrz Polski, trzykrotny zdobywca Pucharu Polski, zdobywca Superpucharu Polski); w ekstraklasie żeńskiej – Developres Rzeszów (dwukrotny zdobywca brązowego medalu Mistrzostw Polski). Rzeszów, to miejsce, gdzie siatkówka traktowana jest jako „sport narodowy”. Na mecze do Regionalnego Centrum Widowiskowo - Sportowego „Podpromie” przychodzi blisko 4 tys. kibiców. W hali odbywają się też festiwale i wydarzenia kulturalne.

Stadion

Od 1948 r. w mieście funkcjonuje sekcja żużlowa. Pierwszymi jej zawodnikami byli członkowie Rzeszowskiego Towarzystwa Kolarzy i Motorzystów. W roku 1956 otworzony został nowy żużlowy tor o granitowej nawierzchni. Klub Speedway Stal Rzeszów S.A. dwukrotnie był mistrzem Polski.

Rower

Od 1969 r. co trzy lata w Rzeszowie odbywa się Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Gromadzą się na nim zespoły z całego świata.

Dziewczyny

Innym istotnym festiwalem na rzeszowskiej mapie kulturalnej jest Rzeszów Carpathia Festival organizowany od 2005 r. Trwa on cztery dni, podczas których swoje umiejętności prezentują zespoły muzyczne i młodzi wokaliści. Co roku końcem czerwca w mieście odbywa się także Festiwal Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury, podczas którego można zobaczyć i usłyszeć wyjątkowe występy polskich artystów z zagranicznymi gośćmi m.in. z Armenii, Białorusi czy Ukrainy.

Impreza

Newsletter

Chcesz otrzymywać powiadomienia o zbliżających się koncertach, imprezach sportowych i wydarzeniach kulturalnych? Zapisz się do naszego newslettera.