Zastanawiasz się jak dotrzeć do Rzeszowa?
Przygotowaliśmy listę najbardziej popularnych środków transportu jakimi można dostać się do miasta. Więcej informacji znajdziecie w poniższym artykule.
Autobusem
Rzeszów, to ważny węzeł komunikacyjny, ponieważ znajduje się na trasie autostrady A4 i drogi ekspresowej S19. Szlaki komunikacyjne sprzyjają podróżom do Europy zachodniej oraz na Słowację i Ukrainę.
W mieście znajduje się nowoczesny Dworzec Lokalny oraz Dworzec Główny PKS z których realizowane są zarówno połączenia krajowe jak i zagraniczne m.in. do Pragi, Berlina czy Wiednia.
Do Rzeszowa można dostać się m.in. autobusami i busami takich przewoźników, jak: Neobus, Flixbus, Barbara, PKS, Marcel, Galicja Express, Eurores, Luna Trans.
Pociągiem
Rzeszów posiada stację, która jest ważnym węzłem kolejowym południowo – wschodniej Polski.
Dzięki właściwie rozbudowanej infrastrukturze z Rzeszowa można bezpośrednio dostać się pociągiem w wiele miejsc w Polsce. Do Warszawy, Gdańska, Gdyni czy Krakowa codziennie kursuje Pendolino.
W mieście znajdują się dworzec kolejowy oraz stacje i przystanki kolejowe, takie jak Rzeszów Zachodni.
Budynek Dworca PKP - Rzeszów Główny znajduje się na Placu Dworcowym położonym w dzielnicy Śródmieście. Zbudowano go w 1858 r. Pomimo dwukrotnego zniszczenia i modernizacji obiekt zachował swój historyczny kształt.
Od lipca 2019 r. tory od strony budynku dworcowego są przebudowywane. Planowane jest ustawienie nowych wiat, ławek, oznakowań i tablic informacyjnych. Przewidziano stworzenie na dworcu wind i ruchomych schodów.
Samochodem
Fakt, że Rzeszów znajduje się na trasie autostrady A4 oraz drogi ekspresowej S19 sprawia, że miasto jest jednym z głównych punktów podczas podróży do Europy zachodniej, a także na Ukrainę i Słowację.
W Rzeszowie w 2016 r. wprowadzono strefę płatnego parkowania, którą podzielono na dwie podstrefy:
„niebieską”
„pomarańczową”
Opłaty za postój samochodów w strefie parkingowej pobierane są w dni powszednie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 17:00.
Mapa Strefy Płatnego Parkowania
Mapa Strefy Bezpłatnego Parkowania
Samolotem
Początki lotniska w Jasionce sięgają lat okupacji hitlerowskiej, kiedy to w celach wojskowych zbudowany został pas startowy o długości 1 200 m. W 1974 r. lotnisko zyskało rangę międzynarodowego portu lotniczego, a zarazem zapasowego dla warszawskiego Okęcia.
Rzeszowskie lotnisko jest jednym z najprężniej rozwijających się portów lotniczych w Polsce. Realizowanych jest w nim wiele ważnych inwestycji. Od 2012 r. funkcjonuje na nim nowy, obszerny terminal pasażerski. Port z roku na rok obsługuje coraz większą liczbę pasażerów oraz przewozów cargo do krajów europejskich oraz poza kontynent.
Aktualnie regularne rejsy wykonywane są przez takich przewoźników jak: PLL LOT, Ryanair oraz Lufthansę w następujących kierunkach: Bristol, Burgas, Dublin, East Midlands, Glasgow, Londyn (Stansted, Luton), Manchester, Monachium, Tel Aviv, Stany Zjednoczone (Nowy Jork), Warszawa.
Wakacyjny rozkład lotów z Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka (Wakacje 2021)
Od 19 czerwca uruchomione zostanie połączenie do Gdańska. Polecieć będzie można dwa razy w tygodniu - we wtorek (godz. 17:20) i w sobotę (godz. 8:20). Loty do Szczecina dostępne będą od 14 czerwca. Polecieć będzie można w poniedziałek lub w piątek zawsze o godz. 17:40.
Przywrócone zostaje transatlantyckie połączenie do Nowego Jorku (lotnisko Newark). Od 7 czerwca samoloty będą kursować w poniedziałki o godz. 17:40.
Kolejnym wakacyjnym połączeniem będzie Burgas w Bułgarii. Do miasta, w którym znajduje się z pomnik Adama Mickiewicza dostać będzie się można w środy (godz. 18:00) od 23 czerwca. Zostają też otwarte dwa połączenie z Chorwacją. Do turystycznego miasteczka Zadar od 19 czerwca (sobota), o godz. 17:20. Natomiast nowością będą loty do Splitu (miasta partnerskiego Rzeszowa), które uruchomione zostaną od 27 czerwca (niedziela, godz. 6:45).
Newsletter
Chcesz otrzymywać powiadomienia o zbliżających się koncertach, imprezach sportowych i wydarzeniach kulturalnych? Zapisz się do naszego newslettera.