Spędź z nami trochę więcej czasu

Wybierając się do Rzeszowa warto zatrzymać się poza miastem, aby poznać piękno tego regionu. Podkarpackie bogate jest w liczne obiekty historyczne, architekturę drewnianą czy obszary obdarzone bogatą fauną i florą. Odkryj najdalsze zakątki Podkarpacia.

Brama Podkarpacia

Rzeszów ze względu na swoje położenie oraz dobry dostęp do szlaków komunikacyjnych, a także urozmaicony wybór infrastruktury hotelarskiej jest świetnym punktem do dalszych eskapad turystycznych. Kierując się na podkarpacie warto zatrzymać się w mieście i zobaczyć ciekawe zabytki, udać się do jednej z wielu restauracji bądź skorzystać z miejsc rozrywkowych oferowanych przez to urokliwe miasto.

Poniżej znajduje się kilka miejsc, które warto odwiedzić będąc w województwie podkarpackim:

Jeżeli jesteś amatorem drewnianego budownictwa, to doskonałym pomysłem będzie wycieczka Szlakiem Architektury Drewnianej. Podkarpacie jest pełne uroczych chatek oraz malowniczych cerkwi będących świadectwem żyjących na tych terenach kultur. Na szlaku znajduje się 127 drewnianych obiektów. Łączna długość dziewięciu tras zlokalizowanych na podkarpaciu wynosi 1202 km. Obejrzeć można m.in. skanseny, cerkwie, pałace, dworki, kościoły, zespoły zabudowy małomiasteczkowej. Szczególnie urokliwe są perły architektury drewnianej wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Cerkiew w Radrużu, fot. Michał Bosek
Cerkiew w Radrużu, fot. Michał Bosek


Jasielski Szlak Winny powstał w zachodniej części województwa podkarpackiego, aby promować regionalne wino oraz jadło. Podróżując warto, żebyś zatrzymał się i skosztował tych specjałów. Odwiedź winnice, które zlokalizowane są na szlaku. Z winiarską mapą w ręku degustuj jasielskie wina, a także skorzystaj z lokalnej bazy agroturystycznej. Podróżnych przyciąga tu przede wszystkim życzliwość gospodarzy oraz dobra jakość wyrabianych trunków. Szlak obejmuje 15 winnic, przemierzając tę trasę warto zobaczyć wiele ciekawych miejsc i obiektów świadczących o bogatej przeszłości miasta oraz dziewicze zakątki przyrody, która go otacza.

Winnica Jasiel Szpak,  fot. Tadeusz Pozniak
Winnica Jasiel Szpak, fot. Tadeusz Pozniak


Chcesz zakupić naturalne kosmetyki lub zabrać w trasę butelkę leczniczej wody? Odwiedź koniecznie jedno ze znajdujących się na południe od Krosna podkarpackich uzdrowisk. Takie miejscowości jak Rymanów Zdrój czy Iwonicz Zdrój, to idealne miejsca na relaks dla całych rodzin.

Iwonicz Zdrój,  fot. UMWP Krzysztof Zajączkowski
Iwonicz Zdrój, fot. UMWP Krzysztof Zajączkowski


Jesteś zainteresowany magnacką historią? Zespół Zamkowo – Parkowy w Łańcucie czeka na Ciebie. Powstał on w latach 1629 – 1642. Zamek słynie ze znakomitych wnętrz, a także niezwykle cennej kolekcji konnych pojazdów. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza modernizacji przeprowadzonej przez Potockich. W środku można zobaczyć cenne eksponaty pochodzące z dawnych łańcuckich zbiorów. Najstarsze eksponaty są częścią kolekcji księżnej Lubomirskiej.

Łańcut,  fot. Michał Bosek
Łańcut, fot. Michał Bosek


Innym zamkiem, którym szczyci się województwo podkarpackie jest ten w Krasiczynie. Zbudowano go w stylu renesansowym. Wokół zamku roztacza się ogród, a na szczególną uwagę zasługują w nim drzewa upamiętniające narodziny członków rodów. Lipy opatrzono imionami córek natomiast dęby imionami synów. Wśród nich znajduje się dąb kardynała Adama Stefana Sapiechy.

Krasiczyn,  fot. Michał Bosek
Krasiczyn, fot. Michał Bosek


Podkarpacie posiada również swój mały Wawel. Jest to zamek w Baranowie Sandomierskim będący jednym z najcenniejszych zabytków epoki Odrodzenia w Polsce. Został on w miejscu średniowiecznego obronnego dworu rycerskiego.

Baranów Sandomierski, fot. Krzysztof Zajączkowski
Baranów Sandomierski, fot. Krzysztof Zajączkowski


Województwo podkarpackie, to jeden z najbardziej zalesionych regionów Polski (aż 37% powierzchni województwa jest porośnięte lasami). Lasy zajmują 96% Magurskiego Parku Narodowego. Olbrzymie ich połacie znajdują się również w Bieszczadzkim Parku Narodowym.

Koniecznie zobacz zielone arboretum w Bolestraszycach położone 7 km na północny wschód od Przemyśla, co roku odwiedzane przez około 100 000 osób. Należy ono do cennych zabytków przyrody i kultury Polski. Spełnia rolę obiektu przyrodniczego, kulturowego, naukowego i dydaktycznego. W połowie XIX w. mieszkał i tworzył tam malarz Piotr Michałowski.

Arboretum Bolestraszyce, fot. Waldek Sosnowski
Arboretum Bolestraszyce, fot. Waldek Sosnowski


Nieopodal Rzeszowa na granicy województw podkarpackiego i lubelskiego rozciąga się Roztocze bogate m.in. w parki krajobrazowe.

Do tych miejsc i do wielu innych można dotrzeć po drodze odwiedzając Rzeszów. W stolicy innowacji na każdego strudzonego wędrowca czeka wiele punktów gastronomicznych, hotelarskich, a także masa atrakcji. Czas spędzony w Rzeszowie, to świetna rozgrzewka przed dalszymi eskapadami w piękne zakątki województwa podkarpackiego.

Newsletter

Chcesz otrzymywać powiadomienia o zbliżających się koncertach, imprezach sportowych i wydarzeniach kulturalnych? Zapisz się do naszego newslettera.