Europejski Stadion Kultury to największy na Podkarpaciu i jeden z najciekawszych muzycznych festiwali w Polsce, który od początku swojego istnienia, czyli od 2011 roku zapewnia uczestnikom solidną, intensywną dawkę doznań artystycznych.

Co wyróżnia ESK spośród innych festiwalu to jego interdyscyplinarny charakter. Europejski Stadion Kultury łączy elementy różnych gatunków muzycznych, teatru, fotografii, filmu i sztuk wizualnych.

Od 2013 roku Europejski Stadion Kultury odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury integrującego środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy).

Festiwal Wschód Kultury jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury i trzy polskie miasta: Rzeszów, Lublin i Białystok. Przedsięwzięcie odbywa się dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

14. edycja festiwalu w Rzeszowie odbędzie się w dniach 21-23 czerwca 2024 roku!

W tym roku organizatorzy stawiają na:
- współpracę międzynarodową
- nowoczesne koncepcje
- artystyczne odkrycia

Motywem przewodnim ESK 2024 jest „move to change”.

Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury wyróżnia się swoim interdyscyplinarnym charakterem, łącząc w sobie różnorodne gatunki muzyczne, teatralne, fotograficzne, taneczne i wizualne. Każda edycja festiwalu składa się z Koncertu Głównego, który obejmuje Koncert Otwarcia i Koncert Kolektywów oraz projektów artystycznych rozgrywających się w przestrzeni miejskiej.

W tym roku ze względu na awans reprezentacji Polski do EURO 2024 organizatorzy tworzą Strefę Kibica, czym wracają do korzeni festiwalu, którego idea narodziła się w 2011 roku, jako polsko-ukraińskiego projektu kulturalnego, towarzyszącego przygotowaniom do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschód Kultury jest bezpłatny – impreza objęta jest patronatem programu Kultura Dostępna.

Koncert Otwarcia

Koncert Główny odbędzie  się w Parku Sybiraków 21 czerwca o godz. 20:00. Wydarzenie rozpocznie Koncert Otwarcia, podczas którego usłyszymy Kathię - utalentowaną artystkę młodego pokolenia, której zdjęcie zawisło jesienią na Times Square w Nowym Yorku! Ma dopiero 21 lat, ale z muzyką związana jest od dzieciństwa. Komponuje, pisze własne teksty, produkuje swoje utwory i reżyseruje do nich klipy. Jej muzyka jest skupiona, kameralna, z wyrazistym, niekiedy mrocznym nastrojem. Kathia zwykle akompaniuje sobie na fortepianie lub gitarze, wzbogacając proste kompozycje o bogatą przestrzeń elektroniczną.

Artystka zadebiutowała w 2019 roku EPKĄ “Town” w estetyce z pogranicza soul’u, która szybko stała się płytą tygodnia portalu Onet. Jesienią 2023 skończyła pracę nad pierwszym albumem “przestrzeń”, a w styczniu 2024 została nominowana do nagrody „Bestsellery Empiku” w kategorii Odkrycie. Jej twórczość została doceniona przez Spotify - w listopadzie Kathia została ambasadorką programu Spotify Equal, programu promującego równość w branży muzycznej.

Więcej szczegółów na temat wydarzenia:
https://estrada.rzeszow.pl/ oraz https://stadionkultury.pl/