Ruszyła pierwsza w Polsce potężna kampania samorządowców na rzecz czytelnictwa. Unia Metropolii Polskich, czyli 12 największych polskich miast, wśród nich Rzeszów, i Fundacja Powszechnego Czytania pokazują, dlaczego czytanie sprawia, że świat jest lepszy.

#CzytanieRządzi i jest wysiłkiem, który kochamy, pomaga człowiekowi w rozwoju, wciąga. Jak sport. I – tak jak w odniesieniu do sportu – zbliżające się wakacje to świetny czas na czytanie.

#CzytanieRządzi i ćwiczy nasz umysł, sprawia, że jesteśmy „w formie”: intelektualnie, społecznie i emocjonalnie: stabilni, zdrowi, kompetentni!

Prezydenci polskich metropolii, w tym prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, występują w roli ambasadorów czytania – zapraszają do półprywatnej rozmowy, dzielą się swoimi upodobaniami literackimi, pokazują, że #CzytanieRządzi

Zobacz, co o czytaniu sądzi prezydent Konrad Fijołek? Czy woli bibliotekę czy księgarnię? Czy zagina rogi, czy woli zakładkę? Jakiego ma ulubionego autora? Którą książkę wziąłby na bezludną wyspę?

Wspólnoty ludzi czytających tworzą silniejsze gospodarki i społeczeństwa obywatelskie, aktywnie kreują swoją przyszłość. Badania OECD pokazują, że czytanie zwiększa szanse dzieci na sukces szkolny, a co za tym idzie zawodowy. Udowodniono, że czytanie niweluje różnice statusowe, że jeśli dziecko chętnie czyta, to ten fakt będzie miał większy wpływ na jego sukces niż to z jakiego środowiska pochodzi.

Udowodniono też, że wspólne czytanie z rodzicem pomaga w rozwoju społeczno-emocjonalnym dzieci, a czytanie literatury pięknej zwiększa naszą empatię. Dlatego czytanie jest dziś nazywane najistotniejszym pojedynczym czynnikiem wspierającym zrównoważony rozwój.

Czytanie od małego jest niesłychanie ważne dla potencjału naszego mózgu. Warto głośno o tym mówić : badania pokazały, że czytanie i rozmowa namnażają połączenia synaptyczne w naszym mózgu, czyli realnie rozwijają potencjał mózgu człowieka! To fundamentalne, dlatego Rzeszów włącza się w akcję #CzytanieRządzi z ogromnym przekonaniem – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Na naszych profilach w mediach społecznościowych zapytaliśmy, gdzie najlepiej czytać w Rzeszowie?

Odpowiedzi były różne, ale prym wiodły przytulne fotele i miękkie kanapy w domowym zaciszu. Może jednak uda się Was zachęcić, by zabrać książkę w plener i czytać na równie miękkiej zielonej trawie na rzeszowskich Bulwarach szczególnie, że nadchodzący wakacyjny czas sprzyja relaksowi na wolnym powietrzu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach z czytania? Poznaj badania i poczytaj, co mówią eksperci: https://fpc.org.pl/bank-wiedzy/

Chcesz zostać promotorem czytelnictwa i rządzić w domu, szkole, bibliotece, przychodni? Chcesz dołączyć do akcji, rządzić i pokazać, co czytasz? Poznaj 5 prostych kroków, które sprawią że czytanie zagości wszędzie tam, gdzie jest potrzebne i pomoże zmieniać świat.

 

Więcej na stronie CzytanieRzadzi.pl