Teatr im. Wandy Siemaszkowej
Jedyny zawodowy teatr dramatyczny na terenie Rzeszowa i województwa podkarpackiego. Działa od blisko 80 lat, został założony w 1944 roku jako Teatr Narodowy. Jego obecny gmach to dwa budynki. Duża Scena mieści się w dawnym gmachu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, który został wniesiony w latach 1890–1900, a Mała Scena – w dawnej willi rodziny Holzerów.
Obecnie Teatr tworzy blisko 90-osobowa grupa pracowników, w tym prawie 30-osobowy zespół utalentowanych i wszechstronnych aktorów. W ciągu sezonu „Siemaszkowa” wystawia około 400 spektakli, w tym kilka premier, dla prawie 70 tys. widzów. Jest wizytówką Rzeszowa i spełnia istotną rolę w kreowaniu życia kulturalnego nie tylko miasta, ale całej południowo–wschodniej Polski. Na deskach teatru wystawiana jest klasyka polska i obca, literatura dziecięca oraz dramat współczesny, a także gatunki muzyczne.
Poza działalnością sceniczną Teatr od 1997 roku prowadzi Szajna Galerię – poświęconą światowej sławy artyście teatru oraz plastykowi rodem z Rzeszowa – Józefowi Szajnie. Rzeszowski Teatr jest także organizatorem Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego oraz dwóch ogólnopolskich festiwali teatralnych: Festiwalu Nowego Teatru i Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych. Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE i Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki to najnowsze przedsięwzięcia Sceny nad Wisłokiem – autorskie pomysły dyrektora Jana Nowary – które odbywają się podczas wakacji.
Od roku 2015 Teatr im. W. Siemaszkowej regularnie występuje poza murami swojej siedziby, docierając do miejscowości oddalonych od centrów życia kulturalnego, szczególnie w Bieszczadach.