Japoński Festiwal Tanabata

Japoński Festiwal Tanabata - Kino za Rogiem Café i Fundacja KOI KOI

9 lipca 2022

12:30

ul. Świętego Mikołaja 6

 

Zapraszamy na wspólne świętowanie Festiwalu Tanabata!

Tanabata (jap. 七夕) - to japoński Festiwal Gwiazd, który jest celebracją spotkania dwóch bóstw - Orihime i Hikoboshi, które na niebie są reprezentowane przez gwiazdy Wega (Orihime) i Altair (Hikoboshi). 

W Japonii święto to obchodzone jest co roku 7 lipca, gdy te dwie gwiazdy Wega I Altair zbliżają się do siebie. Według chińskiej legendy Tanabata to para kochanków Zhinü i Niulang, którzy mogą spotkać się tylko raz w roku. Japońska wersja mówi o Orohime i Hikoboshi. Japończycy wierzą, że jest to dzień, w którym spełniają się marzenia. 

Legenda

Orihime (jap. 織姫 Tkająca Księżniczka) była córką Tenkō (jap. 天工 Król Niebios). Tkała ona wspaniałe szaty nad brzegiem Niebiańskiej Rzeki (jap. 天の川 Amanogawa; Droga Mleczna). Wiedząc, że ogromnie podobają się one jej ojcu poświęcała pracy cały swój czas. Była jednak bardzo nieszczęśliwa, gdyż przez swoją pracę nigdy nie zaznała miłości.

Widząc to Tenkō bardzo się zmartwił i zorganizował jej spotkanie z Hikoboshi (jap. 彦星 gwiazda Altair), zwanym też Kengyū (jap. 牽牛), który żył i pracował po drugiej stronie rzeki Amanogawa. Gdy się spotkali, od razu zakochali się w sobie i wkrótce zostali małżeństwem. Jednak po ślubie Orihime nie tkała już szat dla swego ojca, a Hikoboshi pozwolił swemu stadu rozpierzchnąć się po całym Niebie.

W przypływie gniewu Tenkō rozdzielił kochanków i nakazał im pozostać po przeciwnych stronach rzeki. Orihime była bardzo przygnębiona z powodu utraty męża i prosiła ojca, aby pozwolił im się jeszcze raz spotkać. Widząc łzy własnej córki, Tenkō zmienił zdanie i zezwolił parze spotykać się każdego siódmego dnia siódmego miesiąca, pod warunkiem, że Orihime przez resztę dni w roku będzie ciężko pracowała nad szatami dla ojca.

Podczas ich pierwszego ponownego spotkania spostrzegli, iż nie mogą przekroczyć rzeki, gdyż nie było tam mostu. Orihime płakała tak mocno, że aż przyleciało stado srok i ptaki obiecały utworzyć most z własnych skrzydeł. Jeżeli pada deszcz, sroki nie mogą przylecieć i para kochanków musi czekać cały rok na kolejną szansę spotkania.

W Chinach i Japonii znana jest też inna wersja tej historii. Młody rolnik Mikeran znalazł na swoim polu nieznaną mu szatę, która należała do bogini Tanabata. Wkrótce odwiedziła go i spytała, czy nie widział jej szaty. Mikeran skłamał i powiedział, że nie, ale może pomóc bogini w poszukiwaniach. W końcu zakochali się w sobie, zostali małżeństwem i mieli wiele dzieci. Jednak pewnego dnia Tanabata zauważyła na dachu chaty Mikerana kawałek szaty, która ongiś należała do niej. Gdy odkryła kłamstwo męża, zgodziła się mu wybaczyć pod warunkiem, że wyplecie on tysiąc par słomianych butów. Kochankowie nie spotkają się do czasu, aż Mikeran wykona powierzone mu zadanie. W przeciągu swojego życia nie był on w stanie wypleść tylu par butów i dlatego para nigdy więcej się nie spotkała. Jednak mówi się, że kochankowie spotykają się raz w roku, gdy gwiazdy Altair i Wega krzyżują się.

Zwyczajem tego święta jest pisanie życzeń na małych kawałkach papieru (jap. 短冊 tanzaku) i wieszanie ich na krzewach bambusowych, niekiedy z dodatkowymi dekoracjami.

Również stroiki z bambusa są puszczane na okolicznych rzekach lub palone po zakończeniu festiwalu.

 

Rozpiska wydarzenia:

12:30 warsztaty GO

13:30 Mirai

15:00 warsztaty ORIGAMI

16:30 "Tanabata - Festiwal Gwiazd" - prelekcja

16:45 "napisz swoje życzenie" - warsztaty tanzaku

18:00 Drive my car

21:00 Zimne ognie

 

Zapraszamy do udziału!