Już 25 czerwca rozpocznie się największy festiwal kulturalny na Podkarpaciu.
Gwiazdy Koncertu Głównego ogłoszono podczas konferencji w Warszawie 12 maja. Teraz Estrada Rzeszowska prezentuje pełny program imprezy.
Po raz pierwszy główne widowisko odbędzie się w całkowicie innej lokalizacji - w Parku Sybiraków. Otworzy je koncert Roxie Węgiel, a następnie usłyszymy tzw. kolektywy, czyli duety gwiazd z Polski i zza granicy. Tym razem będą to Sylwia Grzeszczak i Jamala, Margaret i Kalush, Grubson i Dakhabrakha oraz Krzysztof Zalewski i Nizkiz. Finałem będzie koncert Anawa 2020 – VooVoo, Zalewski, Kasai, Spięty.
W tym czasie na Rzeszowskich Bulwarach odbędą się inne atrakcje, takie jak Street Food Festival, Silent Disco czy warsztaty dla dzieci Smyk Arena.
26 czerwca, na Bulwarach usłyszymy Łąki Łan, Dj-a Klocka z Szałowym Piotrkiem i zespół Tvorchi.
Kolejna edycja Art Celebration 27 czerwca o godz. 19.00 sięgnie po raz pierwszy po muzykę klasyczną i współczesną, skupiając się m.in. na uhonorowaniu niedawno zmarłego wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego oraz na abstrakcyjnym skojarzeniu muzyki współczesnej m.in. z twórczością Stanisława Lema, którego 100. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Wydarzenie odbędzie się w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego - obowiązują bezpłatne zaproszenia.
Tego samego dnia o godz. 21.00 w Klubie Festiwalowym na Bulwarach rozpocznie się koncert w bieszczadzkim stylu. Będzie to autorskie zestawienie tradycyjnych i obrzędowych pieśni bojkowskich we współczesnych aranżacjach na lirę korbową oraz instrumenty smyczkowe w wykonaniu członków zespołu Wernyhora. W tym czasie na scenie zobaczymy video przygotowane przez Tonda Kinoko i Andrija Fila.
W ramach ESK w dniach 26 oraz 27 czerwca w Teatrze Maska zostanie zaprezentowany spektakl “Biruta i tajemnica Rzeki”. Odwołujący się do mitologii bałtyjskiej, łączy pytania o sens życia oraz wartości, na których powinna opierać się wspólnota.
26 czerwca na dziedzińcu Zamku Lubomirskich zobaczymy wyjątkowo połączenie tańca, teatru i bodypaintingu w wykonaniu Art Color Ballet. Tytuł widowiska to “Deep Trip”.
W programie znajdzie się także coś dla fanów niebanalnych przeżyć - performance wg choreografii Izabeli Chlewińskiej o tytule “Ciało.Obiekt”. Przedstawi ciało w swojej wewnętrznej, ale dynamicznej ciszy. Wydarzenie będzie połączone z gimnastyką neuronalną dla rodziców z dziećmi.
W dniach 25-27 czerwca odbędzie się także wystawa fotograficzna “Na wschód od Edenu”. W tym przypadku Eden to kultura zachodu kojarzona z materializmem, koniecznością dostępu do Internetu. Wschód to cechy wyparte przez kulturę zachodnią, czyli m.in. rodzina.
W programie ESK znajdziemy również warsztaty fotograficzne z obsługi aparatów z dawnych lat (chętni mogą zostać fotografami lub modelami).
W Galerii Nierzeczywistej powstanie także Galeria Bezdomna – składająca się z prac wszystkich tych, którzy chcą je wywiesić i pokazać w specjalnie przygotowanej do tego przestrzeni.
W Klubie Festiwalowym pojawi się Legimi. Pierwszego dnia festiwalu o 17.00 na uczestników będzie czekała projekcja filmu promującego książki dla dzieci połączona z wykładem. O 18.30 z kolei zaplanowano spotkanie z Robertem Nowakowskim – autorem książki „Ojczyzna jabłek”, a wieczorem silent maraton audiobookowy.
Festiwal to także dyskusje, m.in.wydarzenie Winylowy Wschód, w którym głównym bohaterem jest płyta winylowa i wszystko co z nią związane. Jedną z jego części jest panel dyskusyjny prowadzony przez dziennikarza, publicystę, reżysera wydarzeń artystycznych - Hirka Wronę z m.in. przedstawicielami wytwórni fonograficznych. Druga część to giełda płyt winylowych i CD.
W ramach ESK Rzeszowska Mapa Murali i Graffiti wzbogaci się o nowy mural. W rejonie ulicy Reymonta powstanie „Punkt widzenia” inspirowany twórczością fotografa Edwarda Janusza. Jego bohaterką będzie Irena Elgas-Markiewicz, wnuczka Leopoldyny Januszowej i Edwarda Janusza. Prace nad muralem ruszą już 1 czerwca.
Rodzinę rzeszowskich Januszów będzie można poznać bliżej dzięki projekcji filmów (dwie części) i spotkaniu z Elżbietą Kaliszewską (prawnuczką Edwarda Janusza) w siedzibie Rzeszowskiego Inkubatora Kultury. Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy – RIK mieści się bowiem w kamienicy, która należała kiedyś do rodziny Januszów.
Więcej o Europejskim Stadionie Kultury – artystach i wydarzeniach, a także o idei festiwalu można przeczytać na stronie stadionkultury.pl i profilu Europejski Stadion Kultury na Facebooku.