Wielka Mandorla,
czyli wprost o Pomniku Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie!
Pomnik Walk Rewolucyjnych na Rzeszowszczyźnie jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych i rozpoznawalnych symboli Rzeszowa. Do tej pory narosło wokół pomnika wiele społecznych i politycznych emocji, natomiast nie poświęcono nigdy uwagi na kampanię edukacyjną, która wyjaśniałaby faktograficznie idee i założenia artystyczne tego obiektu oraz jego wpływu na kulturę i społeczeństwo. Z tego powodu Fundacja Rzeszowska pragnie podjąć inicjatywę, która może zmienić ten stan rzeczy. Inicjatywa ma przede wszystkim charakter edukacyjny i co warte podkreślenia – apolityczny. Fundacja Rzeszowska już od 5 lat stara się o wpisanie pomnika do rejestru zabytków z pomocą aktywistów z grupy Stacja Rzeszów Dziki.
15:00 - Lekcja kultury o Pomniku Czynu Rewolucyjnego - Beata Kuman
15:45 - Lekcja historii o Pomniku Walk Rewolucyjnych - Szymon Jakubowski
16:30 - Rzeszowskie lekcje architektury - Babelski Film
17:00 - Pomnik Czynu Rewolucyjnego na Rzeszowszczyźnie - dzieło sztuki, które (po)łączy czy (po)dzieli pokolenia? - panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli środowisk związanych z kwestią pomnika
19:00 - Koncert życzeń – performance muzyczny ze smakowymi i zapachowymi niespodziankami dla publiczności. Ideą działania performatywnego będzie podkreślenie istoty obecności pomnika Wielkiej Mandorli w przestrzeni miasta Rzeszowa, a także emocjonalne i osobiste zaangażowanie uczestników wydarzenia w twórcze działanie związane z promocją symbolu Pomnik Czynu Rewolucyjnego na Rzeszowszczyźnie jako Wielkiej Mandorli. Prowadzący: Sławek i jego Mandorla.
20:00 - Big Funkin Mandorla Party by Sławek, DJ Lebson i DJ Prezo - impreza taneczno-muzyczna
22:00 - Afterparty Niezła Sztuka
Inicjatywa „Wielka Mandorla” jest realizowana przez Fundację Rzeszowską. Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.
Partnerzy wydarzenia: Urząd Miasta Rzeszowa, Rzeszowskie Piwnice, Estrada Rzeszowska, Podkarpacka Historia, Niezła Sztuka, Rzeszowskie historie, lokalni aktywiści
Więcej informacji o inicjatywie pojawi się w kolejnych dniach na stronie Fundacji Rzeszowskiej www.rzeszowska.org.pl