Zapraszamy na fascynującą podróż podziemną trasą, pełną niezwykłych legend oraz najciekawszych wydarzeń z dziejów miasta i regionu.

Wystawa zlokalizowana jest w samym sercu miasta. Przebiega przez 36 podziemnych pomieszczeń – piwnic i łączących je korytarzy – położonych od 0,5 metra do 10 metrów pod powierzchnią miejskiego Rynku.

Rzeszowskie Piwnice

Od 3 stycznia mieszkańcy Rzeszowa oraz turyści mogą zwiedzać zmodernizowaną trasę turystyczną rzeszowskich podziemi. Rzeszowskie Piwnice to interaktywna instytucja kultury, gdzie można zobaczyć, poczuć, dotknąć i usłyszeć historię Rzeszowa w formie multimedialnej. Schodząc do podziemi mamy okazję zapoznać się z życiorysem ówczesnych mieszczan oraz bogatą historią ich regionu.

Rzeszowskie Piwnice to oryginalne doświadczenie, w którym opowieść przewodnika dopełniają wciągające treści audiowizualne. Taka mieszanka tradycji z nowoczesnością tworzy nową jakość obcowania z kulturą i zaciekawi każdego, niezależnie od wieku.

Zwiedzanie, w trakcie którego można aktywnie uczestniczyć w opowiadanej historii, sprawia, że Podziemna Trasa Turystyczna po gruntownej modernizacji stała się unikatowym miejscem na mapie turystycznej Polski.

Autorem zdjęć jest Grzegorz Bukała UMRz.


Budowa obiektu

Obiekt łączy dawne miejskie piwnice, tworząc jedną z najdłuższych tras w Polsce (aż 396 m). Co ciekawe, najwęższy korytarz ma szerokość jedynie 70 cm, a najstarsza piwnica, o której wspominają dokumenty pochodzi z 1427 r. Znajduje się ona pod budynkiem ratusza i to właśnie od niego rozpoczyna się podziemna trasa. Natomiast wyjście z podziemi ukierunkowane jest przy Rynku 12. Kolejną ciekawostką jest fakt, iż im głębsza piwnica tym jest ona młodsza.

Strefy podziemi

  • Strefa A. Skwer Kultury – usytuowana na płycie rzeszowskiego Rynku
  • Strefa B. Przestrzeń wielofunkcyjna – usytuowana poziomie -1
  • Strefa C. Rzeszowskie Piwnice – przebiegająca przez podziemne pomieszczenia piwnic i korytarzy pod powierzchnią Rynku
  • Strefa D. Przestrzenie warsztatowe – usytuowane w pobliżu wyjścia z Rzeszowskich Piwnic.

Historia Rzeszowskich Piwnic

Czas powstania podziemi szacuje się na XIV w. Początkowo mieściły się tam zakłady produkcyjne, magazyny oraz sklepy. Natomiast w czasie wojen i kataklizmów, podziemia miały służyć jako schronienie. W latach sześćdziesiątych XX w. z powodu przedostawania się do podłoża wód opadowych nastąpiło zapadanie się powierzchni i osiadanie kamienic. Z uwagi na zagrożenie dla Rynku i kamienic, podjęto prace nad zabezpieczeniem piwnic i fundamentów kamienic. Mimo odrestaurowania obiektu zachowana została bogata historia, z którą Rzeszowianie mogą zapoznać się wyruszając w trasę podziemnym szlakiem. Na wzgląd zmian oczekiwań odbiorców w okresie ostatnich 15 lat co do oferty kulturalnej, władze Rzeszowa postawiły na unowocześnienie oferty turystycznej. Za niesamowite wrażenia odpowiedzialna jest między innymi technologia 5D, w myśli idei innowacyjnego miasta. Głównym powodem odnowienia podziemi było zwiększenie komfortu odwiedzających klimatyczną ekspozycję rzeszowskich podziemi. Postawiono za cel, poszerzenie możliwości korzystania z nowoczesnych rozwiązań technologicznych zapewniając ponadprzeciętne wspomnienia.

Dwie ścieżki zwiedzania rzeszowskich Piwnic

  • Interaktywna Legenda
  • Obrazy historii

Interaktywność rzeszowskiej instytucji kultury

Multisensoryczna trasa rzeszowskich piwnic oprócz „biernego” zwiedzania, ma zapewnić możność stania się aktywnym uczestnikiem, bohaterem opowieści współtworzonej przez klimat historycznego Rzeszowa… intelektualnie, manualnie oraz emocjonalnie. Oprócz nostalgicznej atmosfery, podczas zwiedzania na mieszkańców i turystów czeka również wiele gier zręcznościowych oraz tematycznych quizów. Ma to zachęcić do pogłębienia wiedzy o kolejach losu ówczesnych mieszkańców tego miasta.

Tradycyjny sposób zwiedzania 

Wariant ten zakłada wykorzystanie multimediów do ukazania głębi historii i dziedzictwa Rzeszowa. Począwszy od przedstawienia pochodzenia nazwy miasta, poprzez zagłębienie się w ciekawostki dziejów rzeszowskiego zakątka aż do zamierzchłych czasów.

Zwiedzanie dla wszystkich

Osoby niepełnosprawne, a w szczególności niepełnosprawne ruchowo (użytkownicy wózków inwalidzkich), będą mogły zwiedzać wystawę głównie wirtualnie. Emisja treści w postaci nagrań umożliwia dostęp do zwiedzania osobom niedowidzącym, a forma napisów na ekranach umożliwia dostęp osobom niesłyszącym. Dla osób niepełnosprawnych dostępne są dwa stanowiska z wirtualną rzeczywistością. Dodatkowo istnieje możliwość fizycznego zwiedzania dla osób niesłyszących, niewidomych i niedowidzących w towarzystwie opiekuna.

Stolica innowacji czeka na mieszkańców oraz przyjezdnych z nową odsłoną dotychczasowej Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie!