Pandemia koronawirusa rozbudziła w nas chęć niesienia pomocy. Na sile zyskały lokalne społeczności, osiedlowe grupy czy stowarzyszenia przedsiębiorców. Nie możemy zaprzepaścić tej siły – stwórzmy rzeszowski Bank Czasu.

Pandemia koronawirusa rozbudziła w nas chęć niesienia pomocy. Na sile zyskały lokalne społeczności, osiedlowe grupy czy stowarzyszenia przedsiębiorców. Nie możemy zaprzepaścić tej siły – stwórzmy rzeszowski Bank Czasu.


Po fali podziękowań dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, po spontanicznym szyciu maseczek i produkowaniu przyłbic na drukarkach 3D, rzeszowianie dostrzegli też potrzebę niesienia bezinteresownej pomocy w swoim najbliższym otoczeniu. Seniorzy, osoby z niepełnosprawnością czy osoby samotne mogły liczyć na zrobienie zakupów czy zrealizowanie recept. Osoby przebywające na kwarantannie zawsze mogły liczyć na wsparcie np. przy wyprowadzeniu psa na spacer. Piekarz z pobliskiej piekarni dowoził chleb pod drzwi, a osiedlowy warzywniak stał się sklepem obwoźnym. Nieśmiałe prośby o pomoc pojawiały się na lokalnych forach internetowych, ale odzew był zawsze natychmiastowy i liczny. Również na klatkach schodowych w blokach pojawiały się ogłoszenia z ofertą pomocy, w myśl hasła „nie każdy bohater nosi pelerynę”.

Wśród mieszkańców Rzeszowa powstała silna, przyjazna i dobrze zorganizowana grupa osób gotowych w każdej chwili do niesienia nieodpłatnej pomocy. Wbrew pozorom czas izolacji umocnił komunikację międzyludzką.
Zespół tematyczny ds. Jakości Życia w Urban Lab Rzeszów postanowił upamiętnić ten czas, a lokalnych bohaterów uhonorować symboliczną wystawą. Niosłeś pomoc innym, a może zostałeś nią obdarowany? Uważasz, że któryś z Twoich sąsiadów zasługuje na uznanie? DAJ NAM ZNAĆ! Wystawę będzie można zobaczyć w biurze Urban Lab oraz na profilach Rzeszów – stolica innowacji i Urban Lab Rzeszów na Facebooku.

Prześlijcie opis Waszej historii do Koordynatora Zespołu Tematycznego ds. Jakości Życia w Urban Lab Rzeszów – Kamila Czyża, na adres e-mail: kamil.czyz@gmail.com.
_________________________________________
Mamy nadzieję, że pomoc sąsiedzka przetrwa pandemię i będzie kontynuowana nawet wtedy, kiedy wszyscy będą mogli bezpiecznie wyjść do sklepu czy apteki. Wypracowane dobre praktyki przekujemy w platformę samopomocy, która pośredniczyć będzie w bezpłatnej wymianie usług pomiędzy jej członkami – Rzeszowski Bank Czasu.