POCZĄTEK QUESTU

Pomnik Czynu Rewolucyjnego, centrum Rzeszowa, u zbiegu Alei: Łukasza Cieplińskiego i Józefa Piłsudskiego.

CZAS PRZEJAZDU

1-2 godz.

OPIEKUN QUESTU

- Quest zrealizowany wg pomysłu Marty Tabaczyńskiej
- Sekcja Turystyki Rowerowej Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Rzeszowskiego

START

Drogi cykloturysto, szlak rzeszowskich Miejsc Pamięci Narodowej rozpoczniesz od tego właśnie monumentu - Czynu Rewolucyjnego (nr 1).
Łącznie odwiedzisz kilkanaście miejsc, które na zawsze wpisały się w obecne dziedzictwo miasta Rzeszowa. Weź ze sobą kartkę i ołówek, bo mogą okazać się niezbędne w dalszej wędrówce.

Pomnik, przed którym stoisz, ma żelbetonowych segmentów 37 par, co liści laurowych nadano im kształty.

Rzeźbę wielką dumnie NIKE nazwano i aż sto osiemdziesiąt przetopić musiano kilogramów gwoździ, by Marian Konieczny, artysta z Rzeszowszczyzny koncept swój uwiecznił.
W dłoni chłopskiego żołnierza rzeźbiarz wyczarował sztandar rewolucji. W górze H_ _ _ _ R _ _ _ _ _ _ _ nieco później dodano.

Do pomnika stań przodem i w stronę kościoła, którego dach po prawej stronie widoczny jest, skieruj swe „dwa kółka". Będąc pod kościołem nie zważając na aurę dnia dzisiejszego poszukaj po przeciwnej stronie miejsca, w ścianie które ochłodę przynosi w upalne dni. Tak, są to słynne L _ _ _u M _ _ _ _ _.

Pozostaw to miejsce po prawej stronie i nie rozpędzaj się za bardzo, bo już po chwili ujrzysz ramiona wyciągnięte ku Tobie „potrójnej" rzeźby znajdującej się pod T _ _ _ _ _ _ W _ _ _ _ S _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.
Gdzie w najbliższym czasie możesz obejrzeć:
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.

Wsiadając na rower skieruj kierownicę w stronę rynku rzeszowskiego, uważnie spoglądając na mijane osoby, niech Twoim oczom nie umknie, pomimo swych olbrzymich rozmiarów, mapa Rzeszowa, znajdująca się gdzieś wysoko po lewej stronie, wykonana z okazji 650. jubileuszu miasta wg planu K. H. W _ _ _ _ _ _ _ _ _.

Przejedź teraz na drugą stronę pasami przy panach, od których pomocy teraz nie potrzebujesz, ponieważ rower tańszym towarzyszem Twym jest. Pozostawiając po prawicy „Ogród Biały” trzymaj się tej strony, aż nie spotkasz śpiewaka na stałe zamieszkałego na tej ulicy – T _ _ _ _ _ _ N _ _ _ _ _, który wskaże Ci kierunek dalszej wycieczki.

Nie zbaczaj z raz obranego kursu, aż wjedziesz na brukowaną alejkę, gdzie spomiędzy kół wychwyć choć 3 nazwiska:
1)_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
2) _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
3) _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

W całym tym zamieszaniu Twoim oczom nie powinno umknąć, gdzie się znajdujesz. Tak, ta niezwykła budowla obronna to Zamek Lubomirskich, prosty dwupiętrowy budynek, zamknięty w czworobok z obszernym dziedzińcem pośrodku i wysoką wieżą Bramną w zachodnim skrzydle.

Niegdyś otoczony dużą połacią wody z chińskim domkiem pośrodku i pływającymi po stawie łodziami i łabędziami. Tak, dokładnie ten widok ujrzałbyś po swojej lewej stronie. To czy go widzisz teraz, to tylko kwestia Twojej wyobraźni! Poszukaj teraz głównej bramy. Jaką funkcję zamek pełni obecnie?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ ?

Następnie swe koła skieruj na ulicę biegnącą na południowy-zachód, której nazwa przypomina o niezwykłej osobie - polskim działaczu niepodległościowym, wodzu naczelnych wojsk Komuny
Paryskiej – J _ _ _ _ _ _ _ _ _ D _ _ _ _ _ _ _ _ _.

Zatrzymaj się, dopiero gdy zauważysz po swej prawicy cztery kobiety niezwykłej urody, które zapraszają do spotkania z autorem Balladyny i Kordiana. Gdy go odnajdziesz, przepisz liczby widoczne pod jego nazwiskiem _ _ _ _ - _ _ _ _.

Jeśli dotarłeś drogi turysto-rowerzysto do tego momentu, to pokładam olbrzymią wiarę, że do kolejnego punktu oznaczonego na mapie nr 2 sam odnajdziesz drogę najbardziej odpowiednią.

Nie jesteś sam? Oczywiście, bo razem z Wami Gen. W. Sikorskiemu towarzyszą _ _ _ _ osoby z bronią skierowaną ku górze.

Wróć ponownie do głównej Alei i kieruj się w stronę miejsca, w którym rozpocząłeś swoją przygodę, jednakże nie zatrzymuj się. Jedź prosto. Za wiaduktem, za 2 sygnalizacją świetlną, czeka Cię kolejne zadanie - nieco geograficzne.
Krążąc w koło można nabawić się bólu głowy, ale im szybciej odnajdziesz postać, nad którą znajduje się cały świat, tym lepiej dla Ciebie samego.

Zacytuj słowa i z czystym sumieniem ruszaj w dalszą drogę:
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.

Kolejny punkt znajduje się przy zbiegu ulic: Rycerskiej, Kosynierów oraz Partyzantów. Tak, to pomnik Ofiar Terroru, wzniesiony ku czci 10 więźniów (nie wierzysz - policz dłonie), przywiezionych z rzeszowskiego zamku i rozstrzelanych przez Niemców w lutym _ _ _ _ roku.

Drogi turysto, I część ukończona, teraz z każdym punktem bliższy jesteś zwycięstwa, a że twoja praktyka w pracy z mapą coraz tęższa, pozwolę sobie poprzestać jedynie na opisie miejsc, do których spieszy Ci się. Skieruj swe dwa koła do punktu na mapie nr 3 oznaczonego.

Tak, jesteś przy Wzgórzu Pamięci z rzeźbą Józefa Szajny „Przejście 2001”. Wokół głównego pomnika znajduje się 40 głazów z nazwiskami tych, którzy jako pierwsi dostali się do Auschwitz, dzięki którym sam Szajna jak i wielu rzeszowskich więźniów przetrwało obóz koncentracyjny.

„Było ich 40, większość nie ukończyła 20 lat, kiedy zostali aresztowani. Wierzyli, że to jedynie na kilka dni... Wyciągnięto ich z domów, doprowadzono do gestapo, następnie do Zamku, skąd wywieziono do Tarnowa. Nie wiedzieli, gdzie jadą, plotka głosiła, że do pracy do Niemiec, zaś notka służbowa brzmiała: TRANSPORT AUSCHWITZ 728 OSÓB!!!". Była to akcja wymierzona przeciwko polskiej inteligencji. Na miejscu powitani zostali tymi słowami: „Przyjechaliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia jak przez komin". Jednak część z nich przeżyła, ponieważ obóz się rozrastał i potrzebował ludzi do pracy. W tym miejscu drogi turysto nie masz żadnego zadania. Wystarczy ta chwila, którą poświęciłeś na ten krótki fragment niezwykle ważnej historii.

Teraz skieruj swą kierownicę w stronę Wisłoka, a dokładnie na „tęczowy" most Narutowicza nie zbaczając z drogi. Postaraj się bezpiecznie przejechać na drugą stronę Alei Rejtana w stronę kolejnego punktu.

Nie wiesz czego szukać? Święto 1 listopada Ci pomoże, poszukaj miejsca, gdzie z pejsem człowieka spotkać możesz. Za przystankiem MPK teren ogrodzony C _ _ _ _ _ _ _ _ _ Ż _ _ _ _ _ _ _ _ określony.

To już prawie koniec twojej podróży. Wróć ponownie nad Wisłok i wzdłuż rzeki jej lewym brzegiem zmierzaj wbrew jej biegowi. Spróbuj znaleźć w sobie pozytywne emocje, tak jak Stanisław Nitka. Człowiek o niezwykłej osobowości i z ogromnym poczuciem humoru, który do połowy lat 80. XX wieku przewoził mieszkańców Rzeszowa przez Wisłok. A czym? Odpowiedź znajdziesz przy żółtej kładce. Wówczas zobaczysz, na czym Nitka siedzi. Już wiesz? To proste - Nitka na _ _ _ _ _ siedzi.

Nie zbaczaj z raz obranego kursu, a przy Rezerwacie, co Lisia Góra się zowie, niech każdy z uczestników się dowie, że Twa orientacja w terenie jest tak szybka, jak oka mgnienie!
Klub Kajakowy znajdź w tej okolicy, a gdy już jego nazwę poznasz – R _ _ _ _ _ _ _ _ _ - wróć na miejsce, skąd rozpocząłeś swoją przygodę, by pieczątkę zdobyć, potwierdzającą questu ukończenie.

Pliki do pobrania

questing-rower.pdf Pobierz