(Nie)znana historia rzeszowskich piwnic z czasów Holokaustu

(Nie)znana historia rzeszowskich piwnic z czasów Holokaustu - spacer edukacyjny

26 marca 2023

12:00

Skwer Kultury nad Rzeszowskimi Piwnicami, Rynek


24 marca wypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką - w związku z tym zapraszamy 26 marca do wzięcia udziału w spacerze edukacyjnym „(Nie)znana historia rzeszowskich piwnic z czasów Holokaustu”. 

Spacer edukacyjny inspirowany będzie historią okupacyjną, która rozegrała się w piwnicach pod płytą rzeszowskiego Rynku. Jest to historia Michała Stasiuka, rzeszowskiego dozorcy, który wraz z żoną Wiktorią, udzielał wsparcia ukrywającej się grupie blisko 40 osób pochodzenia żydowskiego w latach 1943-1944 w podziemiach pod kamienicą z adresem Rynek 15 i Mickiewicza 2. Byli to uciekinierzy z rzeszowskiego getta, które jesienią 1943 r. było ostatecznie likwidowane przez Niemców.

Spacer przewiduje przejście do kilku ustalonych punktów, które ściśle związane są z historią, ale też poszczególnymi jej bohaterami. Za pośrednictwem tych lokalizacji nakreślimy też burzliwe dzieje Rzeszowa okresu wojny i okupacji niemieckiej, tragicznego położenia przedstawicieli społeczności żydowskiej, ale też mechanizmów ukrywania się Żydów w najbliższym sąsiedztwie rzeszowskiego Rynku, z wykorzystaniem piwnic pod posesjami stojących tam kamienic, by uniknąć Holokaustu.

Organizatorami spaceru są Rzeszowskie Piwnice i Instytut Pileckiego. Do obchodów dołącza się również Urząd Miasta Rzeszowa.

Obchody 24 marca -
Informujemy też, że 24 marca o 12:00 spotykamy się pod Kamieniem Pamięci na Placu Cichociemnych, gdzie od końca ubiegłego roku stoi monument dedykowany Michałowi Stasiukowi, „Zawołanemu po Imieniu”, Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata. Złożymy kwiaty oraz zapalimy symboliczny znicz. W tym samym dniu przeniesiemy się na Plac Ofiar Getta pod Kamień Pamięci dedykowany społeczności żydowskiej Rzeszowa i okolic, ofiar Holokaustu lat wojny i okupacji niemieckiej. Tam, oprócz zapalenia znicza, położymy tradycyjne kamienie, by oddać hołd ofiarom tamtego tragicznego czasu.