Kubuś Puchatek i Przyjaciele

📅 14 maja - 04 grudnia 2022 📅

🐻 Muzeum Dobranocek 🐻

 

Wystawa o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu przypomina o bohaterach znanych z serialu animowanego dla dzieci, ale także tych, których przygody znamy z czytanych w dzieciństwie książek – z czarno-białymi, nastrojowymi ilustracjami Ernesta Howarda Sheparda.

 

Tytuł wystawy nie mógł być inny niż: „Kubuś Puchatek i przyjaciele”, bo temat przyjaźni bohaterów jest przecież kluczowy i w serialu i opowiadaniach. 

 

Kubuś Puchatek (ang. Winnie the Pooh) został wymyślony przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne. Pierwsza książka o jego przygodach została wydana 14 października 1926 roku, a ilustracje do niej wykonał Ernest Howard Shepard. W Polsce pierwsze wydanie ukazało się w r. 1938, w tłumaczeniu Ireny Tuwim. Miś został nazwany imieniem jednej z zabawek syna pisarza, a pierwowzorem Krzysia był właśnie syn autora Christopher Robin Milne. Przygody Kubusia Puchatka zostały opisane w książkach: „Kubuś Puchatek”, „Chatka Puchatka” oraz „Wiersze dla Krzysia”.

Główni bohaterowie opowiadania to: Miś Puchatek, Krzyś, Prosiaczek, Kłapouchy, Kangurzyca, Królik, Tygrysek, Sowa Przemądrzała i in.

 

Niedźwiadek o małym rozumku i jego przyjaciele: Krzyś oraz liczni mieszkańcy Stumilowego Lasu, stanowią grupę mogących na sobie polegać przyjaciół, którzy wspólnie spędzają czas, razem bawią się

i uczą życia. Każdy z nich jest inny, każdy ma jakieś zalety i wady, ale to właśnie one sprawiają, że lubimy ich jeszcze bardziej, bo przypominają nas samych. Przygody sympatycznego misia doczekały się wielu ekranizacji filmowych i adaptacji teatralnych. 

W 1977 roku powstał amerykański film animowany zrealizowany w Wytwórni Walt Disney Productions pt. „Przygody Kubusia Puchatka”. Film składa się z trzech krótkometrażowych obrazów: „Kubuś Puchatek i miododajne drzewo”, „Wiatrodzień Kubusia Puchatka” oraz „Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys”. Kolejne produkcje to: serial rysunkowy „Nowe przygody Kubusia Puchatka” zrealizowany w latach 1988–1991, „Kubusiowe Opowieści” – serial będący połączeniem animacji z kukiełkami i aktorami (2001-2003) oraz „Moi Przyjaciele – Tygrys i Kubuś” – serial zrealizowany w technice komputerowej (2007–2010).

Na wystawie w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie można podziwiać: oryginalne folie animacyjne przedstawiające bohaterów serialu, przepięknie ilustrowane wydawnictwa, karty pocztowe, figurki,

zabawki oraz wiele przedmiotów codziennego użytku budzących uśmiech wielbicieli serialu. Są także przedmioty związane z mniej znanym, a równie sympatycznym bohaterem radzieckiej kreskówki z 1969 pt. Winni-Puch (ros. Винни-Пух). Wystawę dopełnia bajkowa aranżacja – domki poszczególnych mieszkańców Stumilowego Lasu, a nawet pole Królika, na którym rosną marchewki. 

 

 

Teksty w przestrzeni wystawy zostały przygotowane w językach: polskim, angielskim i ukraińskim. 

Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Katarzyna Lubas. 

Muzeum prowadzi zbiórkę pamiątek z serialu. 

Najciekawsze dary nagrodzimy zaproszeniem do zwiedzania wystawy.